Przejdź do treści

Wiceminister Tobiszowski: Dzisiejsza decyzja KE to ważna część prowadzonego przez ME procesu restrukturyzacji sektora

Zdjęcie do informacji

- Zaakceptowane dzisiaj zapisy to kolejny krok ku zmodernizowanej, stabilnej branży górnictwa węgla kamiennego, to także dowód na efektywną współpracę z Komisją Europejską i naszymi partnerami z Europy – komentuje wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Komisja Europejska 8 lutego 2018 r. zaakceptowała zmiany do programu pomocy państwa dla sektora górnictwa węgla kamiennego.

- Dzięki skutecznym działaniom obecnego Kierownictwa Ministerstwa Energii możliwe jest kontynuowanie działań restrukturyzacyjnych do roku 2023, a nie jedynie do 2018 – podkreśla wiceminister Tobiszowski.

KE zatwierdziła pomoc publiczną na kolejne 5 lat i zaktualizowała budżet pomocowy, który wprowadza wydłużenie finansowania z budżetu państwa realizacji zadań rozpoczętych w 2015 r. i kontynuowanych do dzisiaj.

- Dzięki zatwierdzonej aktualizacji programu pomocy państwa dla sektora górnictwa węgla kamiennego fundusze mogą zostać przeznaczone również na likwidację szkód górniczych – informuje wiceszef resortu energii.

Wspieranie optymalizacji procesu zmian strukturalnych w polskim sektorze węglowym ma polegać na możliwości kontynuowania finansowania z budżetu państwa zadań realizowanych przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń S.A., do której trafia nieprodukcyjny majątek. – Wprowadzone zmiany to ulga dla czynnych spółek węglowych, dzięki nim fundusze mogą przeznaczyć na inwestycje, czy rozwój innowacji – dodaje wiceminister.

Treści publikowane w portalu dostępne są na warunkach określonych w licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0, z wyjątkiem przypadków gdy zastrzeżono inaczej.
ul. Krucza 36/Wspólna 6, 00-522 Warszawa, email: me@me.gov.pl