Przejdź do treści

Wiceminister Tobiszowski: Polska i polskie firmy wzmacniają swoją pozycję na międzynarodowym rynku

Wiceminister Grzegorz Tobiszowski

- Sektor energii, dzięki konsekwentnym działaniom naszego ministerstwa i całego rządu, odgrywa dziś znaczącą role w stymulowaniu rozwoju gospodarczego naszego kraju. Chcemy, żeby przekładało się to na biznesowe szanse dla naszych przedsiębiorców - mówił wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski 17 stycznia 2018 r. podczas seminarium kraju partnerskiego Bengal Global Business Summit 2018 w Kalkucie.

Wiceminister Tobiszowski podziękował premier Zachodniego Bengalu Mamata Banerjee za zaproszenie na szczyt. Wyraził także przekonanie, że wybór Polski na państwo partnerskie kongresu to dowód na to, że nasz kraj i polscy przedsiębiorcy są atrakcyjnymi partnerami dla zagranicznych firm.  

- Dzisiejsze spotkanie jest doskonałą okazją do szczerej rozmowy w gronie przedsiębiorców, przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej czy środowiska akademickiego o szansach i możliwościach zacieśniania współpracy między Polską a Indiami – powiedział wiceszef ME. Podkreślił także dobrą atmosferę rozmów z przedstawicielami władz Bengalu ministrem finansów, przemysłu i handlu oraz dr. Armit Marą i ministrem energii Sovandeb Chattopadhyay.    

- Wierzymy, że podstawą dobrych relacji gospodarczych jest dialog. Jestem przekonany, że nasza obecna wizyta – tak jak i poprzednia w listopadzie – kładą fundamenty pod stałą i aktywną współpracę naszych krajów i przedsiębiorców – przekonywał Tobiszowski. Podczas seminarium swoje oferty zaprezentowały m.in. Jastrzębska Spółka Węglowa i KGHM oraz PeBeKA. O gospodarczych szansach i wyzwaniach przed jakimi staje teraz sektor energii w Polsce opowiadali również przedstawiciele Głównego Instytutu Górnictwa i Polskiego Funudusz Rozwoju.  

W trakcie trwającej od 15 stycznia wizyty wiceminister energii spotykał się także z przedstawicielami indyjskiego przemysłu m.in. India Coal LTD i firmami z sektora energetycznego. Odwiedził również polski pawilon na Bengal Global Business Summit. 

***

Wiceminister Tobiszowski wraz z wiceministrem spraw zagranicznych Markiem Magierowskim przewodniczy delegacji przedstawicieli polskiej administracji rządowej i samorządowej, która między 15 a 17 stycznia 2018 r. przebywa z wizytą w Indiach. Celem wyjazdu jest zacieśnienia relacji bilateralnych i gospodarczych pomiędzy Polską a Indiami. Delegacji towarzyszą przedstawiciele biznesu, samorządowcy reprezentujący Śląsk, przedstawiciele uczelni wyższych (m.in. Uniwersytetu Śląskiego) oraz członkowie Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach i Polsko-Indyjskiej Izby Gospodarczej.

Treści publikowane w portalu dostępne są na warunkach określonych w licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0, z wyjątkiem przypadków gdy zastrzeżono inaczej.
ul. Krucza 36/Wspólna 6, 00-522 Warszawa, email: me@me.gov.pl